Joi, 2024-05-02, 8:05 AM
Bine aţi venit Vizitator

Liceul Tehnologic Tufeni

ANUNT

Privind selecția participanților în cadrul proiectului

"Agricultura – un antreprenoriat de succes pentru viitorii absolvenți"

Nr. 2018-1-RO01-KA102-047380

Liceul Tehnologic Tufeni, în calitate de beneficiar, al proiectului "Agricultura – un antreprenoriat de succes pentru viitorii absolvenți" Nr. 2018-1-RO01-KA102-047380    Actiunea cheie 1 –VET organizează CONCURS pentru SELECȚIA participanților -STAGIARI VET (elevi) din grupul țintă al proiectului menționat mai sus care va fi alcătuit din:

-12 elevi clasa a X-a, învățămât liceal, domeniul pregătirii de bază Agricultură, calificarea technician în agricultură

-12 elevi clasa a XI-a, învățământ profesional, domeniul pregătirii de bază Agricultură calificarea  agricultor culturi de camp

ELEVII SELECTAȚI VOR DESFĂȘURA ACTIVITĂȚI DE MOBILITATE, STAGII DE EDUCAȚIE ȘI FORMARE PROFESIONALĂ ÎN SPANIA CU O DURATĂ DE 21 ZILE (19 ZILE DE STAGIU+2 ZILE DE CĂLĂTORIE) .

Ce beneficii are un stagiar VET(participant la mobilitati Erasmus+)?

• Posibilitatea de a lucra în companii din ţările participante sau partenere la program;
  •  Experienţă internaţională deosebit de utilă de-a lungul viitoarei cariere
  • Sprijin financiar care să acopere cheltuielile generate de viaţa într-o ţară străină si transportul internațional

PENTRU MOBILITĂȚILE VET:

•  Sprijin individual/3 săptămâni-Spania
  • Cheltuielile de transport internațional se decontează separat și se adaugă la grantul mai sus menționat, 360 EURO/persoană
  •  În timpul mobilităţii ERASMUS+ elevul nu poate beneficia de alte finanţări din fonduri europene!
  •  În timpul mobilității elevul va fi însoțit de cel puțin un cadru didactic .

CRITERII DE ELIGIBILITATE A CANDIDAŢILOR:

• Calitatea de elev, la clasa și specializarea care fac obiectul mobilităților, pe care și-o păstrează până la încheierea anului școlar în care efectuează mobilitatea;
  • Competenţe lingvistice în limba engleză, nivel minim A1 constatat la selecție;
  • Media minimă la purtare 7,50, în anul școlar anterior mobilității;
  • Motivaţie pentru participare la stagiul de formare European
  • Dosar de candidatură complet și corect întocmit.

Conţinutul dosarului de candidatură:

Documente obligatorii:

• Fișă de înscriere
  •  Copie după actul de identitate al candidatului;
  •  Curriculum vitae – model europass, în limba română ;
  • Scrisoare de intenție care să conţină motivarea dorinţei de participare, obiectivele de formare urmărite și rezultatele așteptate;
  •  Adeverinţă medicală , în original;
  •  Recomandarea dirigintelui.
  • Acord parental, în original;

CRITERII DE SELECŢIE:

Se vor aplica 2 testări:

-testarea abilităților lingvistice

-testarea abilităților practice

În urma aplicării testelor de abilități lingvistice, a testelor de abilități practice, a verificării mediilor anuale și la purtare pe anul școlar precedent se va calcula media după următoarea formulă:

(9x 2xNE+NP3+MA+MP2 ):10

unde:

NE- nota la testul de abilități lingvistice

NP- nota la testul de abilități practice

MA –media anuală

MP- media la purtare

Menţiuni suplimentare

Înscrierea candidaţilor se face o singura data, dosarul se depune și înregistrează la secretariat și rămâne la unitatea școlară. SE VA UTILIZA DOSAR CU ȘINĂ FĂRĂ FOLII DE PLASTIC. La coperta de pune OPIS. Dosarele incomplete din punct de vedere al documentelor sau neconforme (nivel de studiu, calificare ) determina excluderea candidatului din concurs.

Rezultatele școlare (mediile anuale și la purtare din anul școlar anterior) vor fi colectate centralizat de către coordonatorul Erasmus+ de la secretariatul unității școlare, după încheierea procesului de înscriere.

Candidații au obligația de a verifica exactitatea datelor înscrise in listele nominale și a sesiza eventualele neconcordanțe cu datele reale.

Selecţia elevilor se realizează în condiţiile respectării egalităţii de şanse (etnie, sex, religie, dizabilităţi, categorie socială şi orice alt criteriu)

Întrebarile legate de proiect si program se pot transmite la adresa de email: tufenierasmus@yahoo.com

GRAFICUL DESFĂȘURĂRII CONCURSULUI DE SELECȚIE:

Informarea elevilor

Depunerea dosarelor candidaţilor la secretariatul unității școlare

08-11.10.2018

Verificarea dosarelor de candidatură, stabilirea candidaților eligibili

Afișare candidați eligibili

15-16.10.2018

Testarea lingvistică

Testarea abilităților practice

24.10.2018

Centralizarea datelor, completarea Fișei de evaluare a candidaților, calcularea punctajului, ierarhizarea candidaților

25.10.2018

Afişarea candidaţilor admişi în urma procesului de selecţie, care dobândesc statutul de participant la proiectul de mobilitate ERASMUS +

Depunerea şi soluţionarea contestaţii

Afișarea rezultate finale

Informatii referitoare la documente la:

• Liceul Tehnologic Tufeni,  nr.tel 0249483370
  • pagina web: http://liceul-tufeni.ucoz.com/
  • facebook a beneficiarului:Liceul Tehnologic Tufeni
  •  avizierul proiectului din școală

COORDONATOR DE PROIECT,

Prof. Comandar Ileana

Căutare
Sondajul nostru
Cât de importantâ este școala în viața ta?
Total răspunsuri: 14
Prietenii site-ului
  • Creaţi un website gratuit
  • Forumul Comunității uCoz